Radyolojik Muayene

Hastanın radyolojik muayenesi derinin içinde oluşan kemik hastalıkları ve deri altında oluşan hastalıkların teşhisinde oldukça önemlidir.

Bizi Arayın WhatsApp'tan Yazın

Radyolojik Muayene

Evcil ve yabani hayvanların hastalıklarının sebebini ve tanısını iyi bulmak için radyolojik muayene oldukça önem taşımaktadır. Hasta olan hayvanın doğru teşhisi oldukça önemlidir. Doğru muayene sonucunda hastalığın sebebi bulunur ve tedavisi o düzeyde başlar. Hastanın radyolojik muayenesi derinin içinde oluşan kemik hastalıkları ve deri altında oluşan hastalıkların teşhisinde oldukça önemlidir. 

Hasta öncelikle el ile muayene edilir ve ardından radyolojik muayene istenmektedir. Veteriner hekimlerin hastanın içini daha iyi görmesi gerekmektedir. Bu nedenle radyolojik muayene şarttır. Radyoloji bölümünde küçük hayvanlar için hizmet vermek adına cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazlar sayesinde hastanın neresinde kırık veya çıkık var ise bulunarak tedavi edilmektedir.

Görüntülü Tanı

Hasta olan hayvanlar için görüntülü tanı oldukça yaygındır. Hastanın önceden oluşmuş hastalığı için önem taşımaktadır. Mesela kırık kemiklerin nerede olduğu ya da iç organlarında oluşmuş hastalıkların sebebini bulmak için en iyi tedavi yöntemidir. Daha fazla yumuşak dokuların hasarlarının incelenmesinde kullanılan görüntülü tanı artık ilerleme katederek daha fazla hastalık teşhisinde kullanılmaktadır. 

Mesela hayvanın kan dolaşımını, kalp atışını ve dolaşım sistemini daha net görmek için kullanılır. Görüntülü tanı altında birçok muayene çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan diğeri ise endoskopik muayenedir. Bu muayenede hastanın vücut boşluğu, iç organları ve iç yüzeyleri incelenerek teşhis koyulmaktadır. Bu nedenle hastanın içerisinde yabancı maddeler bulunursa tedavisi daha kolay ve daha doğru bir şekilde ilerleme kazanır.


Bizi Arayın
WhatsApp'tan Yazın