Köpek Kısırlaştırma

Kısırlaştırma operasyonları; hayvanların üreme organlarının bir kısmı veya tamamının alınarak hayvanları steril hale getirmek şeklinde olur.

Bizi Arayın WhatsApp'tan Yazın

Köpek Kısırlaştırma

Köpek kısırlaştırma aslında insanların düşündüğü gibi kötü bir olay değildir. Aslında sağlık açısında da önemlidir. Köpek kısırlaştırmanın avantajları nelerdir?

Köpek kısırlaştırma rahim kanseri

Meme kanseri

Yumurtalık kanseri gibi olayları da azaltır.

Planlı olmayan gebelik şehrinde önüne geçmesinde yarar sağlar. Veterinerler bir kısmı dişi köpekleri ilk mevsimde önce kısırlaştırır. Fakat bazı hekimler buna tamamen karşıdır. Bunun için köpek kısırlaştırma konusunda bir hekime danışılması gerekir. Dişi köpeklerde de kısırlaştırma genelde fıtık ve kalıcı tümör olasılığını azaltır.

Kısırlaştırma Da Köpeğin Kişiliği Değişir Mi?

Köpek kısırlaştırma operasyonundan sonra çok daha az saldırgan ve idrar püskürtme olayı azalacaktır. Yani kısacası kısırlaştırma sonrası olumlu özellikler görülür.

Kısırlaştırma Neleri İçerir?

Bu kısırlaştırma öncesinde veteriner hekim köpeğinizde 12 saat kadar yiyecek ve su vermenizi önerir. Kısırlaştırılan köpeğe birkaç gün sevgi gösterilmesi önemlidir. Kısırlaştırma işlemi sonrasında köpeğinize nasıl davranmanız gerektiği hakkında hekiminiz size bilgi verecektir. Kısırlaştırma sonrasında eve hemen dönülebilir. Operasyonda zaten köpeğinizde anestezi uygulanır. Operasyon sonrasında köpeğe hafif bir mama verilebilir. Kısırlaştırma sonrasında köpeğinizin dikişleri ısırmasına ve zıplamasına izin verilmemelidir. 

Bu süreç aslında köpek sahibinin dikkati dahilinde çok daha kolay atlatılabilir. Bilinmelidir ki köpeklerde kısırlaştırma sağlık açısından önemlidir. Kısırlaştırma yöntemi sayesinde köpeğin çok daha sağlıklı ve aynı zamanda da plansız gebeliklerin önüne geçilerek köpeğe daha huzurlu ve sağlıklı bir hayat verilmiş olur.


Bizi Arayın
WhatsApp'tan Yazın