Kedi Dahiliye

Kedilerde dâhiliye anabilim dalı kedilerde oluşan birçok hastalıkların tanısı ve tedavisi ile uğraşan ana bilim dalıdır.

Bizi Arayın WhatsApp'tan Yazın

Kedi Dahiliye

Kedilerde dâhiliye anabilim dalı kedilerde oluşan birçok hastalıkların tanısı ve tedavisi ile uğraşan ana bilim dalıdır.  Dahiliye bölümünde kedilerin bütün hastalıklarına bakılır ve tanı konulabilir. Kedi dahiliye çok geniş çaplı bir branştır.

Dahiliye Bölümleri Bünyesinde Neleri Barındırır?  

Dahiliye veteriner tıbbın branşlarına temel oluşturur. Peki dahiliye bölümleri bünyesinde neleri barındırır?

Checkup

Beslenme ve Diyet

Dermatoloji

Diyaliz

EKG

Endokrinoloji ve Metabolizma hastalıkları

Gastroenteroloji

Geriatri

Kardiyoloji

Üroloji ve Nefroloji  

Onkoloji

Dahiliye bütün bu bölümlerin temelidir.

Kedilerde Beslenme ve Diyet

Beslenme insanlarda olduğu gibi kedilerde de yaşamın en temel öğesidir. Bir kedi sahibi olarak sizlerin de en büyük sorumluluğu kendiniz için gerekli besinleri sağlamanızdır. Bu besinler sağlamanız için kedilerin beslenmesinin bilinmesi gerekir. Kedilerin genelde hayvansal bazlı ögelere ihtiyacı vardır. 

Genel olarak protein bazlı beslenirler. Bu yönleri ile insanlardan farklı beslenme ihtiyacı duyar. Çok az miktarda karbonhidrat ve protein tüketirler. Proteinin yanında kediler mineraller, yağ asitlerine ve vitamine ihtiyaç duyarlar. 

Bütün bu besinler kedilerin alması gereken tek besinlerdir. Size iyi gelen şey kedilerde ters bir etki yaratabilir. Buna dikkat edilmelidir. Kaliteli bir mama kedinizin besin ihtiyacını karşılar. Ek bir gıdaya gerek duyulduğu taktirde bir veteriner hekimden yardım almak çok daha doğru olur. Kediler için en önemli bir diğer besin ise sudur. Su, kedilerin yiyecekleri sindirmesine ve vücut sıcaklıkların dengelemesine yardım eder.


Bizi Arayın
WhatsApp'tan Yazın