Kedi Çip Takma

Kedi çipi takmak son derece basit bir işlemdir. Veteriner Hekim kontrolünde, klinik şartlarında yapılması gerekiyor.

Bizi Arayın WhatsApp'tan Yazın

Kedi Çip Takma

Türk Veteriner Hekimleri Birliği ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan protokolle, sahipli kedilere çip takma zorunluluğu getirildi. Resmi Gazete ‘de yayımlanan yönetmelik doğrultusunda 2023'e kadar sahipli tüm kedilere çip takılmasını mecburi oluyor. Kedisine çip taktırmayanlara ise 10 bin lira para cezası uygulanacağı bildiriliyor. Veteriner hekimler tarafından takılan mikroçip ile kedinin takibi sağlanıyor. Bu sayede kedinin çalınması, sokağa atılması ve hastalıkları kontrol altına alınıyor.

Kedi Çip Takma Nasıl Yapılır?

Kedi çipi takmak son derece basit bir işlemdir. Fakat özellikle belirtmek gerekiyor ki bunu kendiniz evde yapamazsınız. Veteriner Hekim kontrolünde, klinik şartlarında yapılması gerekiyor. Ayrıca çip bilgileri kayıt altına alınarak takibi sağlanıyor.

Kedi çip takma için anestezi gerekmiyor. Aşı benzeri bir uygulama ile pirinç tanesi kadar büyüklüğe sahip olan çip, deri altına enjekte ediliyor. Tarım Bakanlığı'nın da desteği ile kedi çipi takma fiyatları da son derece uygundur. Klinikten kliniğe değişiklik gösterse de ortalama 50 ila 150 Lira arasında bir fiyat belirtiliyor.

Kedi Çip Takma Avantajları

Evcil kedisini koruma altına almak isteyen sahipler kedi çip takma zorunluluğu olmadan önce de bu hizmetten yararlanıyordu. Yeni yönetmelikle birlikte zorunlu hale getirilen çip uygulaması birçok avantaj sağlıyor.

Kedi çip taktırmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir;

Kendinizi bir başkası bulunca, çipi taratarak size ulaşabilir,

Sağlığa zararı yoktur,

Uzun yıllar aktif olarak kullanılır,

Basit bir prosedürdür,

Sokağa terk edilen evcil kedi sahipleri ilgili kurumlar tarafından kolayca tespit edilebilir,

Kayıt altına alınan çipli kedilerin sağlık kontrolleri de daha düzenli yapılır.

Evcil kedinizin iyiliği ve mutluluğu için zorunlu kılınan bu uygulamayı sizde en kısa sürede yaptırmalısınız. Bu konuda profesyonel hizmet veren klinikleri tercih etmeniz de yararınıza olacaktır.


Bizi Arayın
WhatsApp'tan Yazın