Kedi Cerrahi

Kliniğimizde cerrahi işlemler ameliyathanede steril bir ortamda ve tecrübeli hekimlerimiz tarafından yapılmaktadır. Cerrahi işlemler öncesi hasta sahibine işlem anlatılmaktadır.

Bizi Arayın WhatsApp'tan Yazın

Kedi Cerrahi

Kedilerde cerrahi tedavi ve tanı için yapılan vücudun bir bölümünün anestezi altında ameliyat edilmesi, parça alınması, uzaklaştırılması ve keşif edilmesi amacı ile işlem yapan anabilim dalıdır. Cerrahi tıp biliminin en eski dallarındandır. Cerrahi işlem yapan kişinin hem beceri hem de bilgi anlamında tam donanımlı olmalıdır. Bu işlemlerde el yeteneği de önemli rol oynadığından aslında cerrahi bir anlamda sanattır. Cerrahi operasyon yapan uzman kişiler cerrah olarak adlandırılır. Kliniğimizde cerrahi işlemler ameliyathanede steril bir ortamda ve tecrübeli hekimlerimiz tarafından yapılmaktadır. Cerrahi işlemler öncesi hasta sahibine işlem anlatılmaktadır. Her operasyon sonrası hastalarımıza yoğun bakım hizmeti verilmekte ve takipleri birebir hekimlerimiz tarafından yapılmaktadır.

Kediler insan hayatında gerçekten yardımcı varlıklardır. Bazen de tam bir dosttur. Bu hayvanların başına gelen bazı olumsuzluklar sonucu yaralanmalarda genelde cerrahi bölümü kediye yardımcı olur. Cerrahi bölümü kedinin göz, kulak, yumuşak doku ve ortopedi gibi olaylarda tedavisini üstlenir. Burada gerekli olan incelemeler yapılarak kedinin hangi operasyonu geçirmesi gerektiğine karar verilir. 

 Kedilere Cerrahi Kliniğinde Neler Yapılır? 

 Genel olarak veteriner hekimlerin en çok hizmet verdiği alan cerrahi alanı olur. Bunun sebebi yumuşak doku olaylarında genellikle cerrahi bölümünün ilgilenmesidir. Yumuşak dokudan kasıt bütün vücutta meydana gelen yaralardır. Yarası olan kedinin ihtiyaç duyulması halinde cerrahi bölümünde tedavisinin yapılması gerekir. Kedinin herhangi bir bölgesinde çıkık ya da kırıklar mevcutsa bu olayla da cerrahi bölüm ilgilenmektedir. Peki genel olarak cerrahi bölümde nelerle ilgilenilir? 

  •  Yumuşak doku zedelenmesi 
  •  Kırık, çıkık
  •  Kulak ve göz problemleri

  Kısacası ameliyat gerektirecek ya da ciddi bir yaralanmada mutlaka cerrahi bölüme gidilmesi gerekir. 

  Kedilerde Cerrahi Müdahale Sonrası

 Kediler herhangi bir cerrahi müdahaleye maruz kalırlarsa onlara operasyon sonrası iyi bakılması gerekir. Aynı zamanda hijyenlerine çok dikkat edilmelidir. Özellikle operasyon sonrası eve getirilen kedilerin evde hangi tür hususlara dikkat edilmesi gerektiği konusunda veteriner hekimden gerekli bilgilerin edinilmesi gerekir. Cerrahi müdahalelerde klinikte ki hijyeni ve sterilizasyonun sağlanması şarttır. Kedilere uygulanan cerrahi herhangi bir müdahale sonrası ve öncesi en çok dikkat edilmesi gereken konu kısacası hijyendir. 

 

 

 


Bizi Arayın
WhatsApp'tan Yazın