Kedi Aşısı

Kedilerde aşılama hizmeti bir takım viral hastalıklara karşı korumak amaçlı uygulanmaktadır. Günümüzde hemen hemen bütün evcil kediler üç etkene karşı olan karma aşı olarak adlandırılan ve yapılması elzem olan aşı grubunda yer alan aşılar ile aşılanmaktadır.

Bizi Arayın WhatsApp'tan Yazın

Kedi Aşısı

Virüslere ve bazı hastalıklara karşı kedilerin korunması adına aşılar büyük önem taşır. Özellikle yavru kedilerin bağışıklıklarını zayıf olduğumdan dolayı aşılarını yapılması gereklidir. Bu aşılar kedilerin antikor seviyelerini düzene sokar ve bağışıklıklarını güçlendirir. Aşıların yapılmadan önce kedilerin muayene yapılması gerekir. Bu muayeneler dışkı ve kan tahlili olarak yapılır. Kedi takvimlerinin olmazsa olmazlar olan 3 aşı bulunur. 

Bunlar kuduz, karma ve lösemi aşılarıdır. Bu aşıların yanı sıra mantar aşısı da bulunur. Kedi aşısı başlamadan öncede mutlaka parazit uygulamasının yapılması gerekir. 45 gün boyunca kediler anne sütü aldıkları için bağışıklıkları güçlüdür. Fakat 45 gün sonrasında aşılara başlamak gerekir. Ancak parazit uygulaması öncesi aşı yapılırsa kedinin hastalıklara yakalanma olanağını arttığı bilinir.

Kedi Aşı Takvimi

Yavru kediler için 15 gün aralıklarla aşı yapılır. Peki, sırası ile yavru kedilere hangi aşılar yapılır?

60 günlük olan kediler için iç ve dış parazitler uygulanır.

67 günlükken Karma 1

88 günlük Karma 2 aşısı

95 günlük Kuduz aşısı

102 günlük Lösemi

123 günlük Lösemi 2

Bunlar yavru kediler için oluşturulan kedi aşısı takvimidir. 1 yaş üstü kediler için ise her yıl sırası ile Karma, kuduz ve lösemi aşısı uygulanır.

Kedi Aşı Fiyatları

Kedi aşı fiyatları klinikten kliniğe farklılık gösterir. Ama genel olarak Karma aşı için ortalama 400TL, kuduz için 250TL, mantar için 500 TL, lösemi için ise 450 TL verilebilir. Bu fiyatlar yıllık olarak değişebilir.


Bizi Arayın
WhatsApp'tan Yazın