Kan Muayenesi

Kan muayenesi için yapılan biyokimyasal analiz, kanın tamamen sıvı kısmıyla ilgilenen bir testtir. Kanda bulunan şeker, nitrojen, protein, kolesterol gibi değerlerin incelenmesini sağlar.

Bizi Arayın WhatsApp'tan Yazın

Kan Muayenesi

Hayvanlarda tıpkı insanlar gibi çeşitli hastalıklara yakalanabilen canlılardır. İnsanlar üzerinde hastalıkları tespit edebilmek için nasıl bir takım testler yapılıyorsa, hayvanlarda da hastalıklar testler ve kan tahlilleriyle ortaya çıkmaktadır. Bu kan testleri hastalığın geçmişini ve şimdiki durumunu anlatır. 

Tam kan muayenesi ya da hemogram, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin ne kadar olduğunu, hayvanda yeterli kanın bulunup bulunmadığını, kanında bir enfeksiyon olup olmadığını ya da kan pıhtısıyla alakalı bir rahatsızlık olup olmadığını veteriner hekimimize anlatmaya yardımcı olur. Total kan sayımı muayenesi için ise farklı bir parametre uygulanır ve hayvanın vücut suyunun durumunu, su kaybı olup olmadığını ve vücut sisteminin su durumundan ötürü şokta olup olmadığını gösterir.

Biyokimyasal Analiz

Kan muayenesi için yapılan biyokimyasal analiz, kanın tamamen sıvı kısmıyla ilgilenen bir testtir. Kanda bulunan şeker, nitrojen, protein, kolesterol gibi değerlerin incelenmesini sağlar. Bu kan muayenesi incelemeleri;

Hayvanın kan şekeri testi

Kan Üre Testi

Kreatinin Testi

Kalsiyum Testi

Protein Testi

Bilirubin

Alkalen Fosfataz Testi

Alanin Transferaz

Kolesterol Testi

Hayvanlarda Hastalık Yapan Organizmalar Testi gibi testleri içermektedir.

Özellikle evcil hayvan grubu kedi ve köpeklerde sık sık ağrılı ve sızılı hastalıklar meydana gelmektedir. Kişiler sürekli miyavlama ve havlamalara bir anlam veremeseler de böyle bir durumda mutlaka uzman bir veteriner hekime göstermekte fayda var.


Bizi Arayın
WhatsApp'tan Yazın